Skip to content Skip to footer

Dýchejte méně, žijte více

Neumím si představit začít psát o přínosu redukovaného dýchání a nezmínit na začátku profesora Buteyka.

Konstantin Pavlovič Buteyko (1923-2003) byl ruský lékař a vědec, který se proslavil svou prací s astmatickými pacienty a vývojem tzv. Buteykovy metody.

Buteyko se začal zajímat o astma a jeho léčbu již na začátku své lékařské kariéry. V roce 1952 začal pracovat na oddělení pro pacienty s respiračními chorobami v moskevské klinice. Zde si všiml, že mnoho pacientů s astmatem má narušenou dýchací funkci a hyperventiluje – tj. dýchají příliš rychle a mělce.

Buteyko začal experimentovat s různými metodami, které by pomohly pacientům zlepšit kontrolu nad svým dýcháním. Postupně vyvinul sérii cvičení zaměřených na zpomalení a prohloubení dýchání, které následně pojmenoval Buteykovou metodou.

Buteyko tvrdil, že hyperventilace a nadměrné dýchání přispívají k vzniku astmatu a dalších respiračních potíží. Buteykovou metodou se pacienti učí správnému dýchání, které umožňuje uvolnění svalů dýchacích cest a snížení potřeby používat inhalační léky a jiné léky na astma.

Buteykovu metodu lze využít nejen k léčbě astmatu, ale také k zlepšení dýchání u lidí s chronickou obstrukční plicní nemocí (COPD), alergiemi, problémy s chrápáním a dalšími respiračními potížemi.

Na práci Buteyka navázal a dále jí rozvinul do konceptu Oxygen Advantage Patrick McKeown.

Metoda Oxygen Advantage je založena na výzkumu irského trenéra a dýchacího terapeuta Patricka McKeowna, který ji vyvinul na základě východních a západních metod trénování dýchání.

Hlavním cílem metody Oxygen Advantage je naučit lidi dýchat účinněji a snižovat množství vzduchu, který dýchají, což může vést k lepšímu využití kyslíku v těle a snížení hyperventilace. Tím se zvyšuje toleranci organismu na CO2 a zlepšuje schopnost těla využívat kyslík, což může vést ke zlepšení výkonu a celkového zdraví.

Cvičení metody Oxygen Advantage zahrnují dechové cvičení, zpomalené dýchání, kontrolu dechu a jiné techniky, které mohou pomoci zlepšit dýchání a snížit množství vzduchu, který se dýchá. Tím se podporuje uvolňování kyslíku do tkání a orgánů, což může vést k lepšímu zdravotnímu stavu a výkonu.

Hyperventilace je zlo aneb proč dýchat méně

Dýcháme moc. A to je vše. Nebo ne?

Proces dýchání byl postupně pokroucený chronickým stresem, sedavým způsobem života, nezdravou stravou, přetopenými domovy i nedostatkem fyzické aktivity. To vše přispívá ke špatným dechovým návykům a ty způsobují únavu, letargii, nárůst váhy, problémy se spánkem, nemoci srdce a samozřejmě dechové soustavy.

Největší překážkou je chronicky nadměrné dýchání. Na kolik z následujících otázek si odpovíte “ano”?

  • Dýcháte občas ústy během svým každodenních aktivit?
  • Dýcháte někdy ústy během spánku? (poznáte to třeba podle sucha v ústech po ránu)
  • Chrápete, nebo zadržujete dech ve spánku?
  • Je během odpočinku viditelné jak dýcháte?
  • Dýcháte víc do hrudníku než do břicha?
  • Vzdycháte nebo zíváte opakovaně během dne?
  • Slyšíte někdy svůj dech během odpočinku?
  • Máte některé ze symptomů nadměrného dýchání jako je ucpaný nos, zúžení dýchacích cest, únava, motání hlavy nebo závratě?

Pokud je některá z odpovědí ano, zřejmě dýcháte nadměrně. Dobrá zpráva je, že se s tím dá něco dělat.

Kyslík a ti druzí

Těžko se mi dneska píše o dýchání bez toho vyjasnit si něco o plynech, které souvisí s naším dýcháním.

O kyslíku jsme asi všichni slyšeli. Definice je jasná:

Kyslík (O2) je nezbytný pro život buněk v těle. Jeho hlavní funkcí je podílet se na procesu buněčného dýchání, kterým se uvolňuje energie potřebná pro životní procesy v buňkách. Bez dostatečného množství kyslíku by buňky nemohly vytvářet dostatek energie pro normální fungování organismu.

Kromě toho má kyslík také důležitou roli při regulaci metabolismu, podporuje zdravé trávení a imunitní funkce a pomáhá při detoxikaci těla. Dostatečný přísun kyslíku také pomáhá udržovat optimální hladinu pH krve, což je důležité pro zdraví a výkon.

Bez kyslíku by tělo nemohlo přežít, protože kyslík je nezbytný pro všechny životně důležité procesy v těle.

A leckoho napadne “Čím více kyslíku, tím lépe”. Dýchat zhluboka, intenzivně a všechno bude fajn. Jenže tak to vůbec není…

A než se posuneme dál, pojďme si vysvětlit ještě jednu veličinu – saturace kyslíkem (SpO2). Ta totiž udává jaké procento našich červených krvinek (přenašečů kyslíku) obsahuje kyslík. Běžná hodnota v klidu a v normální nadmořské výšce je 95-99%. Cílem není dosáhnout 100% minimálně protože cca 75% kyslíku zase vydechneme. A pokud v noci chrápete, vaše SpO2 klesá klidně k 60% a stejně se neudusíte.

Druhým z plynů, na které je dobré nezapomenout je Oxid Uhličitý (CO2). Jde o konečný produkt metabolických procesů. Do krve se dostává z tkání a buněk a jeho nadbytek vydechujeme ven. Důležité však je, že správné dýchání spoléhá na určité množství CO2, které si tělo udržuje v plicích. CO2 je totiž branou, která umožňuje kyslíku, aby se dostal do vašich svalů. Čím více je otevřená (čím více CO2), tím více kyslíku se dostane dovnitř. Čím měně otevřená (čím méně CO2), tím rychleji lapáte po dechu a dostáváte křeče do končetin.

Pokud se následně bavíme o chronické hyperventilaci nebo nadměrném dýchání, znamená to, že vydechujeme příliš mnoho CO2, brána se zavírá a kyslík se hůře dostává do buněk. Díky tomu, při nesprávném dýchacím návyku, cítíme potřebu dýchat ještě víc, tím vydechujeme ještě více CO2 a situace se jen zhoršuje. Krátkodobě je nadměrné dýchání v pořádku (zejména pokud utíkáte před lvem), ale dlouhodobě vede k nižší toleranci CO2 a receptory v mozku stále stimulují nadměrné dýchání aniž by bylo opravdu zapotřebí.

Pro správné pochopení mechanismu dechu je tu ještě třetí důležitý hráč – oxid dusnatý (NO). Oxid dusnatý byl ještě před několik desítkami let považován za toxickou látku, která je součástí smogu a má negativní vliv na životní prostředí. A pak se všechno začalo rychle měnit… V roce 1992 byl oxid dusnatý prohlášen molekulou roku časopisu Science jako neuvěřitelně jednoduchá molekula, která přepisuje způsob jakým vědci rozumí tomu, jak spolu buňky komunikují a brání se. Už v roce 1999 získali 3 vědci Nobelovu cenu za svůj objev, že oxid dusnatý je důležitou signální molekulou pro kardiovaskulární soustavu.

Proč o něm píšu? Protože oxid dusnatý je produkován v nosních dutinách = dýchání nosem a břišní dýchání jsou nezbytné pro využití oxidu dusnatého a maximální okysličení těla.

Představte si nos jako určitý rezervoár. Pokaždé, když se nadechnete nosem, uděláte něco dobrého pro svou homeostázi, fyziologickou rovnováhu, lepší nervové přenosy, imunitní reakce a lepší dýchání. Pomůžete tak předcházet vysokému krevnímu tlaku, snížíte cholesterol a budete pečovat o své tepny a tedy budete předcházet infarktům a mrtvicím, jedněm z největších zabijáků naší společnosti (poznámka pro muže: na poznání schopnosti oxidu dusnatého je založený princip fungování viagry – takže: dýchejte nosem a vaše partnerky to ocení).

Jak jste na tom?

Pro dnešek bude dobré si říct co to je test úrovně tělesného kyslíku (BOLT), proč byste ho měli měřit a k čemu je ho zlepšovat.

Tento jednoduchý test slouží pro určení relativního dechového objemu během odpočinku a dušnosti při fyzické aktivitě.

Abyste získali co nejlepší data, je dobré BOLT skóre měřit hned ráno po probuzení, v klidu, v leže a opakovaně.

  1. Normálně se nadechněte a vydechněte nosem
  2. Zmáčkněte si nos prsty, abyste zabránili průniku vzduchu do plic
  3. Stopněte si počet sekund do první potřeby se nadechnout (nebo prvního stresového signálu, kdy může jít o potřebu polknutí nebo kontrakci dýchacích cest)
    BOLT skóre neměří jak dlouho dokážete zadržet dech, ale čas který vaše tělo má než začne reagovat na nedostatek vzduchu.
  4. Uvolněte nos a klidně dýchejte (pokud není dech hned klidný, šlo o zádrž a ne první reakci)
  5. Vraťte se k normálnímu dýchání

Dávejte si pozor na následující body:

  • Dech zadržujte po jemném výdechu
  • Neměřte dobu maximální zádrže, ale skutečně jen dobu k prvnímu signálu nekomfortu.
  • Měření BOLT skóre ještě nic nezlepšuje, o tom jak se zlepšit budou další příspěvky na toto téma

BOLT 10: Dýchání je hlučné, hlasité nepravidelné, hluboké, těžké, nepředvídatelné a náročné, bez jakékoliv přirozené pauzy mezi jednotlivými dechovými cykly. V tomto případě často zažíváte pocit nedostatku vzduchu i když zrovna sedíte. Hrudní dýchání a dýchání pusou jsou časté. Počet dechů za minutu v klidu se často pohybuje mezi 15 a 30.

BOLT 20: Dýchání je stále těžké, ale pravidelné. Po každém výdechu se objevuje dechová pauza 1-2 sekundy. Počet nádechů za minutu se pohybuje mezi 15-20 středně velkými nádechy.

BOLT 30: Dýchání je klidné, mírné, jemné, snadné a tiché. Přirozená pauza mezi výdechy se prodlužuje. Počet nádechů za minutu v klidu je mezi 10 a 15 minimálními nádechy.

BOLT 40: Dýchání je snadné, klidné, jemné, tiché, mírné a minimální. Často sotva postřehnutelné při pohledu zvenčí. Přirozená pauza mezi každým výdechem se prodloužila na 4-5 sekund. Počet nádechů za minutu v klidu je mezi 6 a 10 minimálními nádechy.

Lidé s BOLT skóre menším než 15 jsou obvykle vyloučení z náročnějších fyzických aktivit kvůli nadměrné dušnosti. (BOLT skóre 10-15 mají často lidé postižení astmatem). BOLT skóre přes 20 umožňuje bez větších omezení další rozvoj a od hodnot 30 existuje slušná rovnováha mezi produkcí oxidu uhličitého a jeho eliminací dýcháním.

Pokud byste si měli z tohoto článku odnést jen několik málo informací, jsou to:
1. Zřejmě dýcháte moc
2. To co vám chybí není kyslík, ale lepší tolerance oxidu uhličitého
3. Vaše ústa jsou tu pro přijímání potravy, k dýchání je určený nos
4. Měřte si pravidelně své BOLT skóre a podle postupů v dalších kapitolách pracujte na jeho zlepšení na hodnotu větší než 30

V dalších pokračováních tohoto článku si pak povíme co všechno můžete udělat pro zlepšení BOLT score, jaký dopad to bude mít na váš spánek, běžný život i sportovní výkony. V druhé kapitole si také povíme něco o dýchání nosem a o tom, proč byste už nikdy neměli chtít dýchat ústy (Dobře, pokud prcháte před dříve zmíněným lvem, je dýchání ústy dočasně ok).

V článku jsou použity ilustrace, diagramy a informace z knihy Oxygen Advantage.

Leave a comment

Jsme tu proto, abyste mohli žít svobodnější, šťastnější a naplněnější život.

Kontakt

Libocká 698/40a
Praha 6 – Liboc
162 00

Odběr newsletteru

Copyright © 2024. Všechna práva rezervována.

Go to Top